Doğum Zamanı Nasıl Hesaplanır?

Doğum Yapacağınız Tarih Nasıl Hesaplanmalı


Hamileliğiniz için tebrikler!


Hamileliğin ilk dönemleri çok bunaltıcı olabilir ve kafanızı bir duygu, soru ve endişe karışımı meşgul edebilir. Muhtemelen bilmek isteyeceğiniz ilk şeylerden bir tanesi doğum yapacağınız tarihtir.


Yani size sabah bulantınız ya da anne olmaya hazır olup olmadığınızı merak ederken geçirdiğiniz uykusuz geceler ya da tanıştığınız herkese bu haberi vermek için duyduğunuz saplantı derecesindeki arzunuz konusunda yapacağınız pek şey olmasa da de doğum yapacağınız tarihi hesaplayabilirsiniz.


Doğum yapacağınız tarihi nasıl hesaplayabilirsiniz


Bu yöntemin 28 günlük düzenli adet döngüleri olan kadınlar için daha geçerli olduğuna dikkat etmek gerekir. Düzensiz bir adet döngünüz varsa, bu yöntemle elde edilecek olan tarih daha az güvenilir olacaktır.


1. Son adet döneminizin ilk tarihini belirleyin. Adet döngünüzü not ederseniz veya takip etmek için bir akıllı telefon uygulamasını kullanırsanız, bu oldukça kolay olacaktır. Adetinizin kaydını tutmuyorsanız, son adet döngünüzde olan olayları hatırlamaya çalışın. Örneğin bir arkadaşınızda mı kaldınız, ya da yüzmeye mi gittiniz? Bunun gibi bilgiler size son adetinizin zamanlamasını hatırlatmakta yardımcı olabilir.

2. Yukarıdaki tarihe 40 hafta ekleyin (280 gün). Bu sizin doğum yapacağınız muhtemel tarihtir.

Bu tahmini doğum tarihi ne kadar doğrudur?


Ancak ajandanıza henüz bu tarihi kesin bir şekilde yazmayın, bunun yalnızca tecrübeye dayanan bir tahmin olduğunu unutmayın. Doğum yapacağınız muhtemel tarih, hamilelik haftanızı belirleme taramasının doğru zamanda yapılmasını sağlamak adına kaba bir tahmin olarak kullanılır.


Hamilelik haftasını belirleme taramaları, hamileliğin 11. ve 13. haftası arasında yapıldığında en güvenilir sonucu verecektir, bu nedenle bu tarama genellikle 12. hafta civarında yapılır. Yukarıdaki yöntemi kullanarak doğum yapacağınız tarihi hesapladığınızda doktorunuz hamilelik haftası belirleme tarama zamanını doğru şekilde ayarlayabilir ve size doğum yapacağınız tarih ile ilgili en doğru bilgiyi verebilir.


Kaç bebek tahmini doğum tarihinde doğar?


Bununla birlikte, bebeklerin sadece yüzde beşinin doğum tarihlerinde doğduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Maalesef, Ufaklık ajandanıza bakmadan ne zaman o ihtişamlı girişi yapması gerektiğini bilemez. Doğum yapacağınız tarihe takılıp kalmamaya çalışın, çünkü olay gerçekleşmeden geçen günlerde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.


Doğum yapacağınız tarihi gizli tutmak?


Doğum yapacağınız tarihi nispeten özel tutmak, hatta sadece yakın arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmak isteyebilirsiniz. Doğum yapacağınız tarih, bu süreyi saate bakarak ve bir doğum topu üzerinde asık bir suratla sıçrayarak geçirdiğinizde zaten yeterince kötü olacak. İş arkadaşlarınızdan, eski arkadaşlarınızdan ve çok az tanıdığınız insanlardan bebeğin hala gelip gelmediğini soran kısa mesajlar almaya başladığınızda bu çok daha kötü bir hale gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir