Doğumdan Sonraki İlk Saat

Yeni Doğan Bebeğiniz: Doğumdan Sonraki İlk Saat


Bebeğiniz 9 ay boyunca etrafında kendisini koruyan amniyotik bir sıvı ile dolu bir halde sıcacık bir ortamda beklerken, sesinizi ve kalp atışınızın sesini duyar. Doğumdan sonra tüm bunlar değişir ve bebeğinizin hızlı bir şekilde dış dünyaya uyum sağlaması gerekir: sıfır yerçekiminden yerçekimine, vücut ısınızın sıcaklığından daha soğuk olan oda sıcaklığına, sizinle sürekli temastan dünyanın açıklığına.


Doğumunuz için yapabileceğiniz en önemli planlardan biri, doğumdan sonraki ilk bir saati veya daha uzun bir süreyi yeni doğan bebeğinizle ten teması içinde geçirmeyi ayarlamaktır. Araştırmalar, ten temasında tutulan bebeklerin daha sabit bir kalp atış hızına ve sıcaklığa, daha iyi solunuma, normal kan şekeri seviyelerine sahip olduğunu ve daha az ağladıklarını göstermektedir.


Uzmanlar ayrıca yeni doğanların doğumdan sonraki ilk bir saatte dış dünyaya uyum sağlamalarını ve ilk defa emmelerini de kolaylaştıran belirgin bir davranış gelişimi gösterdiğini de bulmuşlardır.


İşte Widström ve meslektaşlarına göre, doğumdan sonra anne ile ten temasında olan bir bebekten bekleyebileceğiniz 9 aşama:


1. Bebeğinizin akciğerleri genişlediği için doğumdan hemen sonra Doğum Ağlaması gerçekleşir.

2. Bebek kendine gelmeye çalışırken anne ile olan ten teması ile çok çabuk bir şekilde rahatlar . Bu, bebeğin ağız veya el hareketi yapmadığı kısa bir süredir.

3. Uyanma doğumdan yaklaşık 3 dakika sonra gerçekleşir, bebeğiniz baş ve omuz tepkileri vermeye, gözlerini açmaya ve küçük ağız hareketleri yapmaya başlar.

4. Daha fazla Hareketlenme doğumdan yaklaşık 8 dakika sonra, daha belirgin bir aranma refleksi dahil olmak üzere ağız ve emme hareketlerinde bir artışla başlar. Bebeğin gözleri açık olacaktır; memeyi görsel olarak arayacak ve bakabilecektir. Ağzını annenin teni üzerinde bir yandan diğer yana dolaştırdığını, yanağını anneye sürttüğünü, tükürdüğünü ve dilini çıkardığını fark edebilirsiniz. Elini ağzına ve hatta annenin göğsüne ve tekrar ağzına götürebilir. Göğüslerinizi iki eliyle ovuşturabilir ve memeye daha yakın olmak için vücudunun bir kısmını anneden ayırabilir.

5. Dinlenme Süreleri genellikle ilk bir saat boyunca olan hareketli süreden sonra gelir.

6. Sürünme hareketleri doğumdan yaklaşık 35 dakika sonra başlar. Bebek bacaklarını ve kollarını göğsünüze doğru itmek için kullanabilir – buna hoplamak, kaymak veya sürünmek de dahildir.

7. Doğumdan yaklaşık 45 dakika sonra, bebeğin meme ucunu yalayabileceği, göğse dokunabileceği veya ovuşturabileceği, anneye bakabileceği veya ellerini ağzından göğse doğru götürdüğü bir Tanıma aşaması başlar. Bu aşama 20 dakikaya kadar sürebilir.

8. Doğumdan yaklaşık bir saat sonra bebek Emmeye başlar – kendi kendine memeye yapışır ve emer.

9. Sonunda, bebek Uyku aşaması ile toparlanmaya başlar. Bu doğumdan 1,5 ila 2 saat sonra başlayabilir.


Bebekler bu aşamaları kendi bireysel hızlarında tamamlarlar ve zorlanmamalı ya da acele ettirilmemelidirler. Bebeğin vücut üzerinden aşağı düşmemesi için annenin biraz destek sağlaması gerekebilir ve bebek emmeye başlamaya hazır olduğunda göğsünü yönlendirebilir.


Doğum sırasında ağrı kesici ilaçlar kullandıysanız, bebeğinizin aşamalarını tamamlaması ve emmeye başlaması daha uzun sürebilir. Sezaryen doğum yaptıysanız, bu ilk bir saat içindeki ten temasını yapmak hala mümkündür, ancak doğumdan önce herkesi toplayıp bir plan yaparak daha hazırlıklı olmayı gerektirebilir.

Doğum yapmayı planladığınız tesis doğum sonrasında ten temasını rutin olarak yaptırmıyorsa, öncesinde bu konu ile ilgili ayarlamalar yapmanız gerekebilir. Ten teması en iyi şu şekilde işe yarar


– Bebek doğduktan hemen sonra yüzüstü bir şekilde doğrudan göğsünüze veya karnınıza konulur.

– Bebek ten temasındayken kurutulur. Her ikiniz de gerekirse bir battaniyeyle örtülür.

– Bebeğin elleri silinmez ve emzirmeden önce göğüsleriniz yıkanmaz veya silinmez.

– Yeni doğan değerlendirmeleri (APGAR skorlaması gibi) bebek anne ile ten temasındayken yapılır.

– Bebek ten temasındayken tüm müdahaleler (aspirasyon gibi) ilk emzirme gerçekleşene kadar, herhangi bir acil durum olmaması koşuluyla, ertelenebilir.

– Başını yukarı kaldırmak ya da anneye ilave yastıklar vermek, anne ile bebek arasındaki görsel temasta ve bebek hareket etmeye başladığında anneyi desteklemede yardımcı olabilir.

– İlk emzirme gerçekleşene kadar ten temasına devam edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir