Hamilelik Öncesi Dikkat!

Annelik kadınlar için çok kutsal bir duygudur. Her kadın evlenerek bir çocuk sahibi olmak ister. Çocuk sahibi olmak hem çok güzel bir duygu ve hem de büyük sorumluluk isteyen bir durumdur. Peki henüz hamile değilseniz ama olmayı planlıyorsanız ne olacak?

Şimdi hep birlikte hamilelik öncesi dikkat edilmesi gereken konulara kısacasa bir bakalım;

Gebelik öncesi tavsiye,

Genel Pratisyeninizden , kadın sağlığı hemşiresinden veya ebeden tavsiyeler alabilir,önerilerini dinleyebilirsiniz.

Özellikle sağlık sorunlarınız varsa, tam sağlık kontrolü için Genel Pratisyeninizi görün.

Şeker hastalığı, depresyon, yüksek tansiyon ve sara gibi bazı sağlık sorunları gebelikten etkilenebilir. Ayrıca, almakta olduğunuz ilâçların gelişmekte olan bebeği etkileyip etkilemeyeceğini de sorup öğrenin. (Reçeteli, reçetesiz ve tamamlayıcı) herhangi bir ilacı, doktorunuzla görüşmeden önce bırakmamak önemlidir.

Dişlerinizi kontrol ettirin.

Diş eti kanamaları dişlerde diş taşı birikip diş etlerinizi tahriş ettiğinde meydana gelir. Gebelikte, hormon değişiklikleri diş etlerinizin daha kolay tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olabilir. Dişlerinizi, özellikle diş etleriyle birleşen yerlerini temiz tutun. Bu, gebelik sırasında diş etleri hastalığını önemli ölçüde azaltacak veya önleyecektir.

Aşıya ihtiyacınız olup olmadığını öğrenin,

Kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği, difteri, tetanos ve boğmacaya karşı korumalı olup olmadığınızı kontrol etmek üzere Genel Pratisyeninizi görün. Bu hastalıklara karşı bağışıklığınızı kontrol etmek üzere testten geçmeniz gerekebileceği için, çok önceden plan yapın. Kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği aşılarından sonraki 28 gün içinde gebe kalmaktan kaçınmalısınız. Uzmanlar, gebe kalmayı planlayan ve gebe kadınların grip aşısı olmasını tavsiye etmektedir. Bu aşı, gebelik sırasında her zaman güvenlikli bir şekilde yapılabilir. Boğmacaya karşı, üçüncü üç aylık dönemde aşı olmalısınız. Eşiniz, bebeğin nineleri ve dedeleri ve bebeğe düzenli olarak bakan kişiler, bebek doğmadan önce boğmaca aşısı olmalıdır. Diğer çocuklarınızın da boğmacaya karşı aşılanması önemlidir.

Ailenizin sağlık geçmişi hakkında Genel Pratisyeninizle konuşun.

Sizin veya eşinizin kistik fibroz veya talasemi gibi genetik bir sorun geçmişiniz varsa, genetik danışmanlığı yararlı bulabilirsiniz. Folik asit hapları almaya başlayın. Gebe kalmadan en az bir ay önce almaya başlayın. Olağan doz günde 0.5 mg’dır, ama kimi kadınlara doktorları daha yüksek dozda almalarını tavsiye edebilir.

Alışkanlıklarınızı değiştirin.

Sigara, alkol, yasaklanmış veya diğer uyuşturucular, doğmamış bebeklere zarar verebilir. Sigarayı bırakmak için Genel Pratisyeninizden yardım isteyin.

Woman standing on a scale

Şişman veya obez iseniz, kilo kaybedin.

Gebe kalmadan önce sağlıklı bir kiloda olmanız siz ve bebeğiniz için en iyisidir. Gebelikten önce sağlıklı kiloya sahip olan kadınlar gebe kalmanın daha kolay olduğunu görebilir ve gebelik sırasında yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi komplikasyon olasılıkları daha azdır. İdeal kilonuzun ne olduğundan emin değilseniz, doktorunuza veya ebenize sorun.

İşyerinizin güvenlikli olduğundan emin olun.

Çoğu iş yerleri gebelikte güvenli olur ama bazı kişiler, doğmamış bir bebeğe veya erkek spermine zarar verebilecek madde veya araçlarla çalışır. Çalıştığınız araçların ve maddelerin güvenlikli olduğundan emin olmak istiyorsanız, doktorunuza, mesleki sağlık ve güvenlik görevlinize, sendika temsilcinize ve işvereninize sorun.

——————————————————————————————————————

Yararlanılan Kaynak : Bebek Sahibi Olmak – NSW KIDS AND FAMILIES

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir