Bebek Emzik Seçimi Nasıl Olmalı?

Yenidoğan Emzik Seçimi Nasıl Olmalı?


Yenidoğan bebeklerde emzik kullanmalı mı? Ya da kullanmamalı mı? konusu hemen her anne babanın merak ettikleri konuların başında gelir.

Yenidoğan Emzik Seçimi Nasıl Olmalı?


Yenidoğan bebeklerde emzik kullanımı nasıl olmalı? Sorusu hemen her anne babanın merak ettikleri konulardan bir tanesidir. Bebeklerde emzik kullanımının teşviki ya da yasaklanması konusunda uzmanlar arasında farklı görüşler mevcuttur. Özellikle bebek dostu hastanelerin emzik kullanımına karşı çıkmaları, prematüre bebeği olan ailelerin kararsız kalmalarına neden olmaktadır. Bebeklerde emzik kullanımı ve seçimiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, bebeklerde emzik yasağı, hangi durumlarda emziğin kullanılması gerektiği ve yenidoğan emzik seçimi nasıl olmalı konusunda çeşitli bilgiler verdi.

Farklı Görüşler Aileleri Kararsızlığa İtiyor


Son dönemlerde uzmanlar tarafından emzik kullanımıyla ilgili olarak yapılan farklı açıklamalar ailelerin bebeklerine emzik kullandırmak ya da kullandırmamak konusunda kararsızlığa kapılmalarına neden oluyor. Konuyla ilgili olarak özellikle bebek dostu unvanına sahip hastanelerin, emzik kullanan bebeklerin anne sütü almayı erken bırakma ihtimaline karşı emzik kullanımını tamamen yasakladığı belirtiliyor. Peki, ailelerin yenidoğan bebekleri için emzik kullanımı konusunda nasıl bir karar vermeleri gerekiyor?

Emzik Kullanımı Konusunda Bebeğin Durumu Göz Önüne Alınmalı


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, bebeklerin emzik kullanımı konusunda her iki yaklaşımı da değerlendirirken, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada emziğin tamamen yasaklanmasına veya emziğin sürekli kullanımına karar verilirken bebeğin durumunu göz önüne alarak ve çok yönlü düşünülmesi gerektiğini belirtiyor. Prof. Dr. Süleymanoğlu emzik kullanımıyla ilgili “Emzik kullanılmasına karşı çıkanların en çok üzerinde durdukları konu emzik alan bebeklerin anne sütü almayı bırakmasıdır. Bu konuda yapılmış çalışmalarda emziğin, memeyi emmeyi bırakmada çok az da olsa etkisi bulunduğu gösterilmiştir. ” diyor.

Bebek Dostu Hastaneler Emzik Kullanımını Önermiyor


Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, emzik kullanımını yasaklama nedenleri arasındaki bir diğer konunun da emziğin bebeğin ağzında şekil bozukluğuna neden olma ihtimali olması olarak gösterildiği fakat bunu destekleyen yeterli bir kanıtın olmadığını ifade ediyor. Bununla birlikte emziklerin üretildikleri plastik türevlerinden bazılarının tükürükle eriyerek kana geçtiğinin bilindiğine dikkat çeken Süleymanoğlu, uzmanların bu konuda yapılan bilimsel araştırmaları göz önüne alarak bebek dostu hastanelerde emzik kullanımını önermediklerini belirtiyor.

Emziğin Bebeğe Olumlu Etkileri de Var


Emziğin bebekler için sakıncalı yanlarının olduğu kadar olumlu yönlerinin de olduğuna değinen Prof. Dr. Süleymanoğlu, bebeklerin emzik kullanmasını destekleyen pek çok nedenin olduğunu söylüyor. Özellikle prematüre ve düşük doğum ağırlıklı olan bebeklerde (normalden zayıf doğan), emme refleksi zayıf olan bebeklerde, kan şekeri düşük bebeklerde ve sinir sistemiyle ilgili sıkıntıları olan bebeklerde emzik kullanmanın zihinsel gelişmeyi hızlandırdığını söylüyor. Bununla birlikte emzik kullanan bebeklerde yutma ve emme koordinasyonunun artması ve emme refleksinin gelişmesi nedeniyle ani bebek ölümü sendromu olarak bilinen durumunda azaldığına dikkat çeken Süleymanoğlu, söz konusu nedenlerden dolayı emzik kullanıp kullanmamaya bebeğe ve ailenin durumuna göre karar verilmesinin en doğru karar olacağını söylüyor. (kaynak olarak Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu’nun “Emzik Yasağı Yeniden Değerlendirilmeli” yazısı örnek alınmıştır.)

Bebeklere Emzik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli


Uzmanlar bebeklere ve yenidoğan emziği seçerken dikkat edilmesi gereken konuları şöyle belirtirler;

Kauçuk emzik seçin; emzik seçimi yapılırken, doğal bir madde olan kauçuktan yapılmış emziklerin tercih edilmesini öneren uzmanlar, özellikle diş çıkaran bebeklerde kauçuk emzik kullanmanın daha uygun olacağını belirtirler.
Kırılmaz emzikleri satın alın; bebeğe /çocuğa emzik alırken her zaman kırılmaz özelliği olan emzikleri seçin.
Kolay temizlenir olmalı; satın alınacak emziğin kolay temizlenebilir olması yanında bulaşık makinesinde yıkanabilenleri tercih edin.
Delikli emzikleri tercih edin; emziğin uzun süre emilmesi sırasında bebeğin burun deliklerinin kapanmaması için delikli emzikleri tercih edin.
Bebeğinizin yaşına uygun emzikleri tercih edin; ilk aylardan itibaren bebeğinizin rahat uyuyabilmesi için satın alacağınız emziğin yenidoğan emziği olmasına özen gösterin.

Emzik Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Konular


Bebeğiniz için emzik kullanırken, onun sağlığı açısından bazı uzmanlar tarafından bazı konulara dikkat etmeniz gerektiği hatırlatılır. Buna göre;

Bebeğinizin emzik emmesi alışkanlık haline gelmemesi için sürekli kontrol altında tutun (emziği belli zaman aralıklarında vermeniz emzik bağımlığının önüne geçebilir.)
Bebeğinizin emziği her kullanımında önce mutlaka sıcak su ile yıkayın.
Çok fazla emzik satın almayın, sadece bebeğinizin hangi emzik çeşitlerini sevdiğine karar verin.
Emziklerin bazıları uzun kullanım için uygun değildir bu nedenle aralıklı olarak bebeğinizin kullandığı emziği değiştirmeniz önerilir.
Emziğin doğru kullanımı oldukça önemlidir. Bu nedenle emzik askısını bebeğinizin yakasına veya giysisine doğru şekilde tutturun. Şayet bebeğiniz yeni doğmuşsa ya da daha çok küçükse emzik zincirinin boynuna dolanıp herhangi bir kazaya sebebiyet vermemesi için emziği bebeğinizin hiçbir yerine tutturmayın.
Emziğin temiz kalması için mutlaka emzik kılıfı bulundurun.
Emziği daha çok bebeğinizi sakinleştirmek için kullanın. Bebeğiniz acıktığında onu oylamak için emzik vermeyin.
Bebeğiniz emzik emmeye istekli değilse onu zorlamayın.
Bebeğinizi emziğe alıştırmak için; bal, pekmez gibi şekerli şeyler sürmeyin, bu yenidoğan bebekler için oldukça zararlı iken dişi olan bebeğinizin de diş yapısına zarar verir ve diş çürüklerine neden olur.
Damaklı ya da damaksız emzik seçiminde bebeğinizin yaşını göz önünde bulundurun. Bebeğimiz 1 yaşından küçükse damaksız emzikleri tercih edin.

Bebekler Ne Kadar Süre Emzik Kullanmalı?


Uzmanlar uzun süreli emzik kullanımının bebeğin ağız ve diş şekilleri değişikliklere neden olabileceğinden Bu emzik kullanımının, bebeğin 2 yaşı ile sınırlandırılmasını tavsiye ederler.

————————————————

Kaynak : Gebe.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir