0-12 Ay Bebek Uyku Düzeni

1 Yaşa Kadar Bebek Uyku Düzeni

0-1Yaş Uyku Düzeni


Bebeğiniz yeni hayatını öğrendiği gibi uykuyu da öğrenmesi gerekmektedir. Bunun için bebeklerimize uyku rutini oluşturmalıyız. Uyku düzenine alışan bebeklerimizin uykuya geçişi daha kolay olacaktır. Uyku rutini için birkaç ipucu:

Uykusu gelen bebeğin verdiği işaretleri keşfetmek ve ardından uyku rutinine geçmek , uykuya geçişi kolaylaştıracaktır.

Bebeklerimize uyku öncesi yaptıracağımız banyo, onların uykuya geçişini kolaylaştırabilecek en güzel rutindir.
Bebeklerimize ılık bir yağ ile masaj yapmak, onları rahatladır. Kokusu da rahatlatıcı olan bir yağ seçmek, uykuya geçişi kolaylaştırabilir. Lavanta içerenleri tavsiye ederim.
Bebeklerimizin bezlerini değiştirmeliyiz. Temiz olunca daha rahat uykuya geçeceklerdir.
Uyku öncesi ninni söylemek,hikaye okumak ya da renkli bir kitabın resimlerine bakmak da uyku rutinlerine dahil edilebilir.

Bütün bunları yaparken gece lambasının ışığında, yarı aydınlık bir yerde olmak her zaman uykuya geçişi kolaylaştırır.

Bebekler anne karnında, amniyon sıvısı içinde yüzerler. Hep hareket halindedirler. Bu hareketlilikle anne karnında bebek, gündüzleri uyur, geceleri ise durağanlaşan amniyon sıvısının etkisiyle anne karnındaki bebek uyanır.

Bebek, doğduğunda gece – gündüz ayrımını yapamadığı için bu hareketliliğe göre ritmini ayarlamak ister. Yani, geceleri sık uyanmasının sebebinin bu hareketsizlik olabileceği görüşü yaygındır.

İLK 3 AY

Bebeklerin ilk 3 ay 17-18 saat uyku süresine ihtiyaçları vardır. Gündüz uykularında belli bir düzen yoktur. Beslenir, 10-15 dakika uyanık kalıp yeniden uyurlar. Gündüzleri kesintisiz 4-5 saat uyuyor fakat geceleri çok sık uyanıyorsa, gece-gündüz karmaşası yaşıyor olabilir..

Bu dönemde bebeklere gece – gündüz kavramı öğretilmeye çalışılmalıdır. Bunun için gündüzleri bebeğinizle oynamalı, konuşmalı, (uyanık kalma süresinin uzaması ve gece gündüz ritmini yakalayabilmesi için) gece ise ışıkları iyice azaltıp ilgisini çekebilecek dış uyaranlardan ve sesten uzak ortam oluşturmalısınız. Böylece gece olunca uyunması gerektiğini öğrenebilsin.

bu dönem için size bebeğinizin keyifle ve güvenle uyuyacağı Babyjem Tummy Bebek yatağını öneririm.

Anne karnındaki gibi güvenli hissettirir. Gece-gündüz kaliteli uyuması için tasarlanmıştır. Uyku bölünmelerini azaltarak uyku süresini arttırır. Doğumdan itibaren kullanım. Yüksek baş bölgesi reflüyü engeller ve kafa şeklini korur. Ayak desteği ile gaz sancısını engellemeye yardımcı olur. Karın bandı ile bebeğinizi doğru pozisyonda tutar. Bebeğinizin hareket özgürlüğünü kısıtlamaz. Beşikte, karyolada, oyun parkında, misafirlikte rahatça kullanılabilir.

3-6 AY

Bu aylarda bebekler ortalama 15 saat civarı uyku uyurlar. Bunun genellikle 10 saati gece, 5 saati gündüz uykusudur.

Gece uykusunun ilk 5 saatinde beslemek için uykusu bölünebilir. 3 aylık olduğunda bebeğin kendiliğinden uyuması için beşiğine yatırmalısınız. Bebekler 3. ve 5. Aylar arasında uyku öncesinde kendi kendilerini sakinleştirebilme becerisini edinirler. Bu, bebeklerin kendi kendine uykuya dalabilmeleri ve gece uyandıklarında size ihtiyaç duymadan uykuya devam edebilmeleri için gerekli olan en önemli beceridir.Bu evrede uyku alışkanlığı kazandırılmaya başlanmalı, ninniler söylemeli, gece pijamaları giydirilmeli, masallar okunmalı, ışıklar kısılmalı, sessizlik optimum düzeyde sağlanmalı ve bebeğin gece olduğuna ve uyuması gerektiğine dair algı oluşturulmalıdır.

Yine sabah bebeğinizi belli bir saatte uyandırmak da bebekte gündüz algısını güçlendiren bir etki olacaktır. 4. ay civarında bebeklerin gündüz uyku ihtiyacı azalmaya başlar. Bebeğiniz gündüz uykularına zor dalıyor ve her seferinde kısa uyuyor uyanıyorsa gündüz uyku sayısını bir tane azaltabilirsiniz (4’ten 3’e).

4. ve 6. Aylar arasında bebeklerin fiziksel becerileri çok hızla gelişir. Dönmeye başlarlar,hareketlenirler. Bu gelişim gece uykularını da etkileyebilir. Gece uyanıp bu yeni becerileri üzerinde çalışmak isteyebilirler. O nedenle gündüz bol bol yeni öğrendiği aktiviteleri yaptırmalısınız.

Bu aylarda kendi kendine uyumaya başlayabilir. Yanına bir uyku arkadaşı ile destek olabilirsiniz. Uyku arkadaşı çok büyük olmayan, ama bebeğinizin seveceği bir şey seçmelisiniz.

6-9 AY

Bu aylarda bebeğinizin günlük uyku süresi 13 saat kadardır. Günde iki kere gündüz uykusu alması beklenir. Gece 6-7 saat kesintisiz uyuyabilir.

Bebeğiniz büyüdükçe uyanık kalabildiği süre artar ve gündüz uyku ihtiyacı azalmaya başlar. Bebeğiniz gündüz uykularına zor dalıyor ve her seferinde yalnızca 45 dakika uyuyorsa, uyanık kaldığı süreyi aşamalı olarak arttırıp gündüz uyku sayısını bir tane azaltabilirsiniz (3’ten 2’ye).

Bu evrede bebeğin tek başına uyumaya alışmış olması da beklenir. Eğer bebek bu aylarda henüz gece uyku düzenini oluşturamadıysa, gece her ağladığında müdahale etmek doğru değildir.

Bebeğinizin karnının tok, altının temiz ve herhangi bir sıkıntısı olmadığından eminseniz her ağladığında müdahale etmemelisinizdir. Her ağladığında müdahale edilen, kucağa alınan bebek tek başına uyuması gerektiğini öğrenemeyecektir.

9-12 AY

Bu aylarda bebeğiniz geceleri 10 saat ve gündüzleri iki kez 1- 2 saat uyuyor olmalıdır. Bebeklerin geceleri sık uyanmaları ve tek başına yatmakta zorlanmaları genellikle 9-12. aylar arasında çok fazla görülür. Çünkü ayrılık kaygısının yaşanabileceği bir dönemdir. Bazı bebekler bunu çok hafif atlatırken, bazıları ise çok yoğun yaşayabilir ve bu durum uyku düzenini etkileyebilir. Bu zamana kadar çok iyi uyuyan bebekler bile, eğer ayrılık kaygıları yoğunda uykuya geçişte sorun yaşayabilirler.

Gittikçe bilinçlenen bebek daha fazla rüya görür, bu rüyalar nedeni ile derin uykuya dalmakta zorlanır. Dolayısıyla sürekli ilgi görmek isteyen bebek, yatağına konar konmaz ağlama krizine girer ve gece boyunca da şiddetle ağlayarak annesini yanında ister, terk edilme korkusu yaşayabilir.

Ayrıca bu dönem, bebeğin diş çıkarma dönemine rastlamakta olduğundan, ağrılar yaşayabilir ve huzursuzluk belirtileri göstererek uykunun kalitesinde bozulmalar yaşanabilir.

Bu sebeple, ailenin bebeğin uyku saatini geçirmemeye dikkat etmesi, dış uyaranları kontrol altında tutması önemli olacaktır, bebeği güvende hissettirmesi, onun yanında olduğu güvenini vermesi ama tek başına da uyuması gerektiği konusunda eğitimi alması şarttır.

12. Aya doğru tek gündüz uykusuna geçme zamanı geldiğine dair işaretler verebilirler. Bu geçiş dönemlerinde gece uykusuna erken yatırmak (18:00 – 19:00 civarında) gerekebilir.

Uyku saati öncesinde televizyon seyretmek bebeğinizin uykusunu olumsuz etkileyebilir. Günün bu son saatlerinde daha sakin aktiviteler tercih etmek, bebeğinizin daha iyi uyumasını sağlayacaktır.

Bebeklerin Uykuya geçişleri için öneriler

Özellikle ilk aylarda bebeğinizin gece gündüz farkını öğrenmesini sağlamalısınız. Bunu yaparken, gündüz sık sık kucağınıza alarak dış dünyanın ve gündüzün geceden farklı olduğunu algılamasını, gün içinde mümkün olduğu kadar uyanık tutarak sağlayabilirsiniz.
Bebeğinizin mutlaka kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesi sağlamalı
Çocuğunuzu mümkün olduğunca aynı saatlerde yatırmaya dikkat etmeli,
Banyosunu, uyku saatinin hemen öncesinde yaptırmalı,
Uykuya yatırmadan önce altını değiştirin, emzirin,
Yatmadan önce çok hareketli aktivitelerden kaçınılmalı, uyuması için tamamen sessiz ve karanlık bir ortam oluşturmaya çalışmamalı (gece lambası, loş bir ışık olabilir). Ninni söylemek, kitap okumak tercih edilmeli
Her gün yatağına yatırmalı, yatağının uyku alanı olduğunu anlamasını sağlamalı, ancak, bu saatlerin sizin istediğiniz saatler değil, çocuğun doğal vücut ritminin belirlediği saatler olmasına özen göstermeli, seslere alıştırmalı (sesle uyumaya alışması, ileride de daha rahat uyku uyumasına yardımcı olacak alışkanlıklar kazanmasını sağlayacaktır),
Sevdiği bir oyuncağı , uyku arkadaşını yanına almasına izin vermeli,
Uyuması için ayağınızda sallamamalısınız.

——————————————————-

Kaynak : Bebeimgeliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir