Bebeğimi Hıçkırık Tutarsa?

Bebeğimi Hıçkırık Tuttu,Ne yapmalıyım?

Bebeklerde hıçkırık çok sık görülür. Bebekleri hıçkırık tutmasının farklı nedenleri olabilir. Peki, bebeklerdeki hıçkırığı geçirmek için neler yapılabilir? Konumuz; bebeklerde hıçkırık.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Önce hıçkırık nedir sorusunu yanıtlayalım: Hıçkırık, karın boşluğu ile göğüs boşluğunu ayıran diyafram kasının kasılması ile oluşur. Bu kasılma sonucunda da ses telleri birbirine yaklaştığı için hıçkırık sesi çıkar.

Bebekleri Hıçkırık Tutmasının Nedenleri

Aslında hıçkırığın nedenine dair çok net bir bilimsel kanıt yok. Bunun sadece bir refleks olduğu da söylenebilir. Ancak bebekleri hıçkırık tutmasının olası sebepleri şöyle sıralanabilir:

  • Karnının çok dolu olması
  • Gazının çıkarılamaması
  • Emerken ya da biberonla mama-anne sütü içerken hava yutması
  • Ani oda sıcaklığı değişimi
  • Heyecanlanma

Hıçkırık Varsa Büyüyor Olabilir mi?

Halk arasında bebek hıçkırınca ‘karnı büyüyor’ / ‘içi genişliyor’ gibi yorumlar yaygındır. Aslında bu yorum yanlış sayılmaz. Çünkü mide büyüdükçe baskı yapar ve ses tellerini uyararak hıçkırığa neden olabilir. 

Anne Karnında Hıçkırık

Bebeğin ilk hıçkırması yaklaşık anne karnındaki 4. ayında başlar. Ancak onun hıçkırığını duymamamız için 8-9. ayı beklemek gerekir. Yani anne karnında bebeklerin hıçkırması mümkün. Özellikle doğuma yakın son ay içinde bu hıçkırıklar duyulabilir. Diğer yandan doğumdan sonra da hıçkırma nöbetleri yaşanır. Genellikle bir yaşından sonra azalır. 

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık bir hastalık ya da rahatsızlık değildir. Bebeğin hıçkırmasını bir sorun olarak algılamamak gerek. Ancak bebeklerde hıçkırık nasıl geçer sorusu için bir kaç etkili yöntem var.

Bebeğin hıçkırığını geçirmek için öneriler:

  • Emzirin
  • Çok az su verilebilir. Çünkü bebeğin yutkunmasını sağlamak diyafram kasının ani spazmını geçirir.
  • Parmağa biraz limon sürüp tattırmak da ani bir lezzet şoku yaşayıp hıçkırmasını önleyebilir. (limon suyu, bu erken dönemde bebeğin sindirimesine uygun değil. Bu nedenle sadece tadacak kadar verin)
  • Ayağının içine masaj yapmak da iyi gelebilir. 

———————————————————————————————-

Kaynak: Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı-Prof. Dr. Gülbin Gökçay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir