Bebeğinize Kitap Okuyun

Kitap Okumanın Bebekler Üzerindeki Olumlu Etkileri

Kitap okumak her birey ve her yaş için kendini geliştirmenin yöntemlerinden biri olsa da bebekler için ayrı bir önem arz etmektedir.Gelin isterseniz kısaca kitap okumanın bebekler üzerindeki güzel etkilerini sizler için bir inceleyelim;

Doğru Etkileşim ile bebeklerinizi geliştirin.

Doğru Etkileşim

– Kitap okuma ya da bebekle konuşma, ebeveyn ile bebek arasında geçen birebir iletişim ve etkileşim anıdır.

Bebekleri Sakinleştirir


– Sesiniz bebek için sakinleştiricidir. Bebekler ne dediğinizi anlamasalar bile sizin ses tonunuza, vurgulara ve ritimlere aşina olmaya başlarlar. Karakterleri nasıl seslendirdiğiniz, sesinizdeki iniş çıkışlar ve sesinizin yükselip alçalması bebekler için hem eğlenceli hem de ilgi çekicidir.

Kelime Dağarcıkları Genişler.


– Bebeklere her gün okuma yaptığınızda bu yılda 78 bin kelimeye tekabül ediyormuş ve Selçuk Şirin’in de özellikle altını çizdiği insan hayatının en önemli dönemi olan ilk 36 ayda toplam ne kadar kelime katlanarak bebeğinizde yer ediyor siz düşünün.

Aylara Göre Davranışlar da Değişir.

– 3 ay arasında bebeklere gösterdiğiniz kitaplarda yer alan şekiller, hayvanlar, sayılar ve renkler ilerleyen dönemlerde öğrenecekleri kavramların temelini oluşturur. Ne kadar fazla iletişimin içinde kalırlarsa kendi başlarına okumaya o kadar kolay geçerler ve kelime hazneleri genişler.


Erken dönemde bebeği kitapla tanıştırmak, okumanın sadece okulla ilgili zorunlu bir şey olmadığı fikrini pekiştirir. Böylece bebekler okumanın eğlenceli bir aktivite olduğunu öğrenirler ve bu çocuklukları boyunca inandıkları bir şey olur.

0 – 4 aylık bebekler kitaptaki resimlerin ne anlama geldiğini anlamazlar ama kitaplardaki yüzler, parlak renkler ve zemin-şekil kontrastı ilgilerini çeker. Yenidoğanlara kitap okuduktan bir süre sonra size ve kitaptaki çizimlere gerek kol ve bacaklarını oynatarak gerek çıkardıkları seslerle karşılık verdiklerini görebilirsiniz.


4 – 6 aylık bebekler kitaplara biraz daha ilgi göstermeye başlarlar. Artık kitabı yakalayabilir, düzgün olmasa da tutabilirler ve aynı zamanda kitapları yalayıp, ağzılarını sokmaya çalışabilir ve yere atabilirler. Aynı cümleleri tekrar eden büyük görselli, darbeye dayanıklı kitaplar tercih edebilirsiniz.


6 – 12 aylık bebekler artık resimlerin temsil ettikleri objeleri anlamaya başlarlar ve beğendikleri şekil, renk, sayfa veya hikaye olduğunda onu tercih ettiklerini size hareketleriyle belli etmeye başlarlar.


12 aylık bebekler küçük bir yardımla sayfaları çevirmeye başlayabilirler, sayfadaki objeleri işaret edebilir ve sizin çıkardığınız sesleri tekrar edebilirler.

Journal of Developmental and Behavioral Pediatricsite yayınlanan bir araştırmaya göre, yoğun bakım küvezindeki bebeklerine kitap okuyan ebeveynlerle, planlanan tarihte doğum yapan ebeveynlerin bebeklerine aynı yakınlık hissini geliştirdikleri gözlemlenmiş. Yani sözlü iletişim, dokunmak kadar değerli ve iki insan arasındaki yakınlığı artırıcı bir eylem. Kahve içerek arkadaşlarınızla sosyalleştiğiniz anları hatırlayın; birebir, göz göze, ilgiyle dinlendiğinizde hayatınıza dair daha fazla şey paylaşma istediğiniz olmuyor mu sizin de?

Kısacası bebeklerimizle sözlü iletişim çok önemlidir, bol bol konuşarak bebeğinizin gelişimine olumlu etkilerde bulunabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir