Bebeklerde Reflü Problemi

Bebeklerde Reflü Sorunu

Reflü, mide içeriğinin yani süt ya da besinlerin herhangi bir nedene bağlı olarak yemek borusuna doğru geri kaçması olarak tanımlanır. Bebeklerde görülen reflü ikiye ayrılarak incelenir:

1.Fizyolojik Reflü


En sık da ilk 1 yaşta ortaya çıkar. Bunun nedeni ise bu dönemde mide ile yemek borusu arasındaki sfinkter denilen kaslı yapının gelişmemiş olması ve bunun da geriye doğru kaçaklara yol açması. Bebeklik döneminde başlayan fizyolojik reflünün yüzde 80 gibi büyük bir oranı, zaten kendiliğinden ortadan kalkar. Endişelenecek bir şey yoktur.

2.Yanlış Beslenme Sonucu Oluşan Reflü


Bu reflü, tedavi edilemezse bir yaşından sonra da devam eder. Aşırı besleme, yanlış yatırma, beslenme sonrası hemen uyutma gibi eylemler reflüye neden olabilir.

Bebek Reflüsünün Neden Olduğu Komplikasyonlar


Bebek reflüsü, genellikle bir yaşından sonra geçer. Ama bebeğinizde sürekli fışkırtarak kusma, ateş varsa mutlaka hekime baş vurmanız gerekir. Uzun süren ve tekrarlayan öksürük ile kusmalar görüldüğünde hastaneye gitmek için zaman kaybetmemeniz önemlidir.

Devam eden reflü şikayetlerine dikkat!


Mide içeriğinin yemek borusuna doğru geri kaçması olarak tanımlanan gastroözofageal reflü bebeklerin neredeyse %60’ında görülmektedir. Bebeklerde mide ve yemek borusu arasındaki kapakçığın henüz tam olgunlaşmamış olması, genellikle yatar pozisyonda olmaları, midelerinin küçük olması ve sıvı gıda ile beslenmeleri reflü belirtilerinin sık yaşanmasına neden olmaktadır. Bebeklerde görülen ve genellikle bir yaşa kadar kendiliğinden geçen reflü bir hastalık değildir. Ancak belirtiler 1-2 yaşın ötesinde devam ediyorsa ya da genel sağlığı bozan bulgular ortaya çıkmışsa hastalık olarak kabul edilir.

Bebeğinizi beslenme ve sonrasında gözlemleyin


Fizyolojik olduğu kabul edilen bebek reflüsünde; bebek iyi büyür, mutlu ve keyiflidir, herhangi bir hastalık bulgusu yoktur, sadece beslenmelerden sonra öğürmeksizin mamaları geri çıkarır, bazen ağız kenarından sızdırır. Bu geri çıkarma özellikle ani hareketler ve alt değiştirme esnasında bacakların havaya kaldırılması gibi zorlayıcı durumlarda ortaya çıkar. Oysa bebeklerde yaşanan reflü hastalığı;

Bulantı, kusma
Aşırı huzursuzluk, ağlamalar
Meme reddi
Beslenirken kendini geriye atma
İnatçı hıçkırıklar
Büyümede yavaşlama
Tekrarlayan öksürükler
Solunumla birlikte hışıltı
Tekrarlayan orta kulak iltihabı gibi belirtilerle kendini belli edebilir.


Bu önlemlerle bebeğinizin reflüsünü giderebilirsiniz


Bebeklerde görülen geçici reflüler için tanısal bir teste ihtiyaç yoktur. Öykü ve bebeğin muayenesi ile kolaylıkla tanı koyulur. Gastroözofageal reflü hastalığının teşhisinde ise en güvenilir yöntem asit ölçümü olarak bilinen 24 saatlik pH-metre/impedans analizidir. Teşhis için endoskopik muayene de yardımcıdır. Bebeklerde görülen geçici reflüde ilaçlı tedavi gerekmemektedir.

Özellikle mama ile beslenen veya tamamlayıcı beslenmeye başlanmış bebeklerde öğün miktarının fazla olmamasına, az ve sık beslenmeye dikkat edin.
Bebeği besledikten hemen sonra yatırmayın
Yatağının baş tarafını 30-45 derece yükselterek, sola yan olarak yatırın.
Ani hareketlerden kaçının, kucağınıza aldığınızda karnından kavrayarak tutmayın.
Beli lastikli giysiler giydirmeyin.
Mama ile besleniyor ve fazlaca kusuyorsa reflüye özel olarak tasarlanmış kıvamı artırılmış mamalardan faydalanın.


“Bebektir büyüyünce geçer” demeyin


Bebeklerde görülen fizyolojik reflü geçicidir ama tedavi edilmeyen reflü hastalığı tehlikelidir; boy kısalığı, kansızlık, diş çürükleri ve kronik akciğer hastalıklarına yol açabileceği gibi yemek borusunda darlık ve hatta erişkin çağlarda yemek borusu kanserine bile yol açabilir.

Reflü yastığı da kullanmak bütün bu önlemlerin dışında yine bebekler için önemli faktördür.Bebeğiniz için en kaliteli reflü yastığını “REFLÜ YASTIĞI” linkine tıklayarak satın alabilirsiniz.

————————————————————————————–

Kaynaklar;

– Prof. Dr. Ayşe SELİMOĞLU – Çocuk Gastroenterolojisi – MEMORIAL

Lansinoh

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir