Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?

Çocuk GelişimindeTuvalet Eğitiminin Önemi

Tuvalet eğitimi çocuk gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu eğitimin kişilik gelişimi üzerinde etkisi bulunur. Ancak eğitime ne zaman başlayacaklarına karar veremeyip, yanlış uygulamaları deneyen eğitim verebilmektedirler. Bu durum hem tuvalet eğitiminde süreci uzatır hem de çocuğun kişiliğinde olumsuz etki gösterir. Bunun yanında gelişimde bireysel farklılıklar söz konusudur ve bu her çocuğun aynı yaşta eğitim alamayacağı anlamına gelir. Genel olarak bakıldığında çoğu çocuk 18 ila 24 aylar arasında tuvalet eğitimine hazır olur. Ancak bu tüm çocukların bu yaşlarda tuvalet eğitimine hazır olacağı anlamına gelmez, bu aylardan daha önce veya daha da sonra eğitime hazır olacak çocuklar da olacaktır. Tuvalet eğitiminin verilebilmesi için hem çocuğun gerekli kaslarının gelişmesi hem de zihinsel olarak bu duruma hazır olması gerekir. Buradan yola çıkarak çocuğun yaşını baz almak yerine, tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını gösteren belirtileri takip etmek gerekir. Ayrıca erkek çocuklarının kız çocuklarına göre daha geç tuvalet eğitimine hazır olacağını da unutmamak gerekir. 

Tuvalet eğitimi ile ilgili tavsiyeler

Özellikle beslenmelerden sonra ortalama 1,5-2 saatte bir tuvalete gidin. Sık sık sormak yerine birlikte gitmek daha etkilidir. Tuvalete oturunca 5 dk’dan fazla beklemeyin. Uzun süre beklenise çocuk inatlaşır ve eğitim zorlaşır. Yaprnıyorsa gülümseyerek daha gelmemiş deyip tuvaletten çıkın.

Çocuğunuz tuvaletini yaptığı zaman vücudundan çıkan şeyi merak edecektir. Bakmasına tanımasına fırsat verin. Bu esnada çişinden kakasından tiksindirecek sözler söylemeyin. (ay ne pis koktu vb.) Tam tersi çok güzel bir şeymiş gibi bir tutum da takınmayın. Denge ve doğru açıklamak bu noktada çok önemlidir. Çocuklar bazen vücutlanndan bir şeyin kopup gittiğini sanarak endişelenirler. Bu endişelerini yenmeleri için durumu oyuna çevirebilirsiniz. Kakasının aşağıda kanalizasyonda diğer kakalarla buluşup mutlu olacağını oyunlar oynayacağını söyleyebilirsiniz. Kakasının ardından sifonu çekerken el sallayabilir. Fakat burda da dikkat etmeniz gereken nokta bunu bir törene çevirecek kadar abartmamak.

Tuvalet alışkanlığı kazanılırken alta kaçırma gibi kazalar pek çok kez meydana gelebilir. Bu durumlarda:

1. Olumsuz ve ani tepkiler vermeyin.

2. Kesinlikle cezalandırmaym.

3. “Bazen böyle kazalar olabilir bir sonraki sefer tuvalete yetişeceğine inanıyorum.” deyip birlikte temizlemeye çalışın.

4. Temizleme esnasında mutlaka ona da görevler verin. Örneğin çamaşırını kirli sepetine/makineye atmak, makinenin düğmesine basmak gibi. Üzülmesirı diye ona hissettirmeden hemen ortalığı temizlemeniz yanlış bir şey yaptığının farkına varmasını engeller. Temizlenmesi gereken bir şey yaptıgını ve temizlemenin çok da kolay olmadığını birlikte yaparak görmesini sağlayın.Tuvaletini yaptığında büyük ödüller vermek ceza vermek kadar tehlikelidir. Her tuvalet sürecini alkışlarla ödüllerle törene çevirmek eğitime ve sonraki sürece de zarar verir. En güzel ödül ‘aferin başardın’ demektir. Aferin demek onaylamak ve gülümsemek için ise tüm süreci başarı ile tamamlanmasını beklemeyin. Tam tuvalete yetişemese bile koşup üzerini çıkarma çabasını takdir edin. “Çok güzel çabaladın aferin bu kez yetişemedin ama bir dahaki sefere yetişeceksin.”

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verdiğiniz süreç hem sizin için hem de çocuğunuz için sabır isteyen ve önemli bir dönemdir.O yüzden acele etmeden sabırla ve ona güven vererek bu dönemi daha hızlı atlatabilirsiniz.

Ayrıca çocuğunuzun bu dönemde daha hızlı öğrenebilmesi için gerekli olan klozet adaptörleri ve lazımlıkları en uygun fiyata www.havucbebe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir