Yenidoğan Bebeğinizi Nasıl Yıkayacaksınız?


Yenidoğan Bebek Nasıl Yıkanmalı?


Yeni anne-babalar için yenidoğan bebeğin nasıl yıkanacağı konusu epeyce merak edilir ve yenidoğan bebeğin banyosu heyecan vericidir. Peki, yenidoğanlar nasıl yıkanır ve bebek banyosu neden önemlidir?

Yenidoğan Bebeği Nasıl Yıkamak Gerekir?


Yenidoğan bebeği yıkarken elbette yetişkinleri ya da çocukları yıkarken olduğundan daha özenli davranmak gerekiyor. Çünkü cildi henüz, su, sabun, ıslak kumaş gibi yüzeylerle tanışmamış bir bebek olarak o, her bir dokuyu fazlasıyla hissederek endişeleniyor, korkuyor. Bu yabancı dünyanın her detayı, onun için biraz şaşırtıcı. Diğer yandan cildi, anne karnındayken rüzgar, sıcak ya da soğuk su, suyun içindeki maddeler ve daha pek çok şeyden öyle güzel korunuyordu ki, şimdi çok hassas. Bu hassasiyetin geçmesi için biraz zamana ihtiyacı var. İşte bu eksende düşünerek yani onun cildine temas edecek şeylerden korkacağını ve diğer yandan cildinin de çok hassas olduğunu bilerek bebek banyosuna yaklaşmak gerek.Yenidoğanlar nasıl banyo yaptırılır, biraz da onu anlatalım…

Yenidoğan Bebeği Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Önce bebeği değil banyoyu hazırlayın ki üşümesin.


Bebekleri yıkamak için ilk 6 ay boyunca bebek küvetleri kullanımı oldukça pratiktir. Bu küvetler sadece onun kullanımına ayrıldığı için yetişkinlerin banyo yaptığı duşlar ve küvetlerden mikrop kapması önlenir. Ayrıca bebek küvetlerinin içinde onu kontrol etmek daha kolaydır. Zira banyo zeminindeki seramik yüzeylere kayarak düşmesi, büyük bir endişe yaratır. Bu nedenle bir bebek küveti almanızı öneririz.
Bebek küvetleriyle yenidoğanlar için banyo fileleri kullanılır. Bu file, bebeği üzerine yatırarak yıkamanıza olanak verir. Böylece küvetin içine bebeği sokmak zorunda kalmazsınız. Bebeği, olası bir boğulma tehlikesinden korumuş olursunuz ve pis suyun da aşağı akması yani bebeğe temas etmemesi sağlanmış olur.
Odanın sıcak olmasına, açık kapı ve pencere olmamasına dikkat edin.
Yenidoğan bebek için banyo suyunun sıcaklığını dirseğinizi suya sokarak ölçün. Dirsek derisi ince ve hassastır, yanarsa su sıcak demektir. Elbette banyo suyunun sıcaklığını ölçen termometreleri de kullanabilirsiniz. Böylece bebeğin üşümeyeceğinden ya da yanmayacağından çok daha emin olursunuz.
Banyo suyunu hazırladıktan sonra bebeğin havlusunu yakın bir yere koyun. Yenidoğan havlusu olarak pamuklu bez kullanmak tercih edilmelidir.
Bebeğin ilk banyosunda herhangi bir şampuan, sabun kullanmanız önerilmez. Ama daha sonrası için yenidoğan şampuanı ve yenidoğan sabunu kullanılabilir. Bu ürünler, yenidoğan bebeğin hassas cildine özel geliştirilmiş olmalıdır.
Bebeğin banyodan sonra giyeceği her şeyi de yakın bir yere hazırlayın. Kolayca ve hızlıca giydireceğiniz şekilde yerleştirin.
Banyo, kullanılacak yenidoğan şampuanı ve havlular hazırsa bebeği soyup banyoya alabilirsiniz.
Bebeği çıplak olarak file üzerine koyup bir elinizle tutun. Diğer elinizle yıkayın. Yanınızda bir yardımcı olursa işler kolaylaşır ama tek başınıza da yenidoğan bebeği yıkayabilirsiniz.
Yenidoğan bebek şampuanları göz yakmaz ama yine de bebeğin yüzüne doğru getirmemeye ve çok az miktarda (iri bir mercimek tanesi kadar) kullanmaya çalışın.
Banyodan sonra bebeği kurulayın ve cildine masaj yaparak bebek yağı sürün. Bebek masajı ile bebek yağı sürme işlemi, bebek gazı çıkarma işlemine yardımcı olarak rahatlamasına, uyku için hazır olmasına ve cildinin nemlenmesine yardım eder.


Yenidoğan Bebekleri Ne Zaman Yıkamalı?


Yenidoğan bebekler, doğum sonrasında genellikle sağlık görevlileri tarafından yıkanır. Evde de yıkamaya devam edebilirsiniz. Aslında doğru koşullar sağlanarak bebek üşütmeden yıkanabilirse her gün yıkamak, rahatlaması ve gelişimi için tavsiye edilir.

Yenidoğan Bebek Banyosu İçin Gerekenler


Günümüzde yenidoğan bebek banyosu ihtiyaç listeleri uzayıp gidiyor. Bu ürünleri alarak bebeğinizi konforlu ve keyifli bir biçimde yıkayabilirsiniz. Her bir ürün de zaten bebek banyosunu daha kolay kılma ihtiyacından doğuyor. Ama bu ürünleri alamıyorsanız da çok endişelenmeyin. Bebeğin üşümeyeceği bir ortam, elinizden kayıp düşme ihtimaline izin vermeyen bir banyo düzeni ve temiz malzemeler yeterli. Yenidoğan bebeğin banyosu için gerekenleri şöyle listeleyebiliriz:

Bebek küveti
Kulplu bir su tası
Bebek küveti filesi (yedeği olsa iyi olur)
Bebek banyo havlusu
Yenidoğan bebek kurulama bezi
Yenidoğan bebek şampuanı
Yenidoğan bebek sabunu
Bebek tarağı
Bebek lifi/süngeri
Banyo suyu için termometre
Banyo sonrası için bebek losyonu


Banyo ve banyo sonrası bebek masajı, bebeği rahatlatır. Gazını çıkarmasına, kendini rahatlamış hissetmesine yardım eder. Üzerini giydirdikten sonra emzirmek ve gazını çıkardıktan sonra onunla biraz oynayıp uyutmak çok iyi gelecektir.

Bebeğinizin banyo ile ilgili en uygun fiyatlı tüm ihtiyaçları için havucbebe.com sitemizde bulunan bebek banyo ve aksesuarları linkine tıklamayı unutmayınız.

—————————————————————–

Yararlanılan Kaynak : LANSİNOH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir