Dikkat Gelişimini Destekleyen Oyun Önerileri

  • Koltuğun üzerine çocuğunuzun en sevdiği 3-5 peluş oyuncağı yan yana oturtun. İsimlerini söyletin tek tek. Sonra gözlerini kapattırın ve bir oyuncağı alın. Gözlerini açan çocuğunuza hangi oyuncağının eksik olduğunu sorun. Bu oyunda becerisi arttıkça oyuncak sayısını arttırabilirsiniz.

  • Salona dikkatlice bakmasını isteyin, tüm eşyaları incelesin ve sonra salondan çıksın. Odadaki büyük eşyalardan birinin yerini değiştirin. Hangi eşyanın yerinin değiştiğini bulmaya çalışsın. Bulamazsa ipuçları verebilirsiniz.

  • Sıcak-soğuk oyunu oynayın. Bir oyuncağını salonda bir yere saklayın. Oyuncağa yaklaşınca “sıcak” oyuncaktan uzaklaşınca “soğuk” diyerek onu bulmasını sağlayın.

  • Yüzünüze dikkatlice bakmasını isteyin. Sonra gözlerini kapasın. Saçınızı açın,ruj sürün, kaşlarınızı birleştirin vb. yüzünüzde bir değişiklik yapın. Değişikliği ne ya da neler olduğunu bulmasını isteyin.

  • Lego bebekleri varsa bir parçasını çıkarıp (Saçı,bir kolu,bacağı) bebeğin hangi parçasının eksik olduğunu sorun. Bu oyunu yaşına ve becerisine göre zorlaştırabilir, legodan yaptığınız arabanın ya da robotun hangi parçasının eksik olduğunu sorabilirsiniz. Bu oyunu çizerek de oynayabilirsiniz. ABir parçası eksik şekiller çizerek onun tamamlamasını isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir